Pon - Pt: 8:00 - 18:00 Godziny kontaktu telefonicznego
Kontakt telefoniczny
Sebastian Gajda

Co się stanie jeśli w czasie operacji zaćmy mrugnę, kichnę lub zakaszlę?

To częsta obawa Pacjentów przed operacją.

O mruganie nie trzeba się martwić. Powieki przytrzymywane są w czasie operacji rozwórką, czyli narzędziem, które utrzymuje oko otwarte i zapobiega mruganiu.

Jeśli chodzi o kaszel i kichanie, to po pierwsze odraczam operację w przypadku infekcji czy przeziębienia. Czekam na wyzdrowienie Pacjenta. Mimo to może się zdarzyć, że Pacjent poczuje podczas operacji potrzebę zakasłania lub kichnięcia i nie zdoła nad tym zapanować. Oczywiście kaszel lub kichnięcie w czasie operacji wiąże się z ryzykiem i lepiej, żeby do tego nie doszło. Jeśli jednak Pacjent czuje, że to nadchodzi, powinien spokojnie, bez poruszania głową i bez gwałtownych ruchów powiedzieć, że potrzebuje zakasłać czy kichnąć. Wtedy przerywam wykonywane czynności i daję Pacjentowi chwile na to, żeby kichnął czy zakasłał. To pozwala zminimalizować ryzyko.

Podczas kaszlu czy kichania, należy postarać się nie unosić głowy i tułowia, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie sięgać dłonią do ust w celu ich zasłonięcia.

Dla słabowidzących
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support