Co to jest akomodacja?
Ludzie, którzy mają zdrowe oczy, są w stanie widzieć wyraźnie zarówno odległe, jak i bliskie szczegóły.
Zdolność oka do automatycznego ustawiania ostrości widzenia w zależności od tego, czy patrzymy na coś bliskiego, czy odległego to właśnie akomodacja. Kluczowe znaczenie ma dla niej soczewka oka.
Naturalna ludzka soczewka ma zdolność zmiany swej grubości, a co za tym idzie swojej krzywizny i związanej z nią mocy. Jeśli patrzymy na przedmioty odlegle, soczewka zmniejsza swoją moc, a jeśli na bliższe, zwiększa moc, zapewniając ostre i wyraźne widzenie.
Z wiekiem soczewka traci te cenną cechę i dlatego wiele osób po 40-45. roku życia obserwuje problemy w wyraźnym widzeniem z bliska (na przykład do czytania), nie obserwując zazwyczaj uszczerbku w widzeniu dalekim (na przykład przy oglądaniu telewizji).
Najczęściej wszczepiane podczas operacji zaćmy sztuczne soczewki jednoogniskowe nie mają wcale zdolności akomodacji, tak więc zapewniają dobre widzenie na jedną odległość daleką lub bliską. Przy użyciu soczewki dającej dobre widzenie na daleko, trzeba zastosować okulary dające możliwość dobrego widzenia na blisko – na przykład przy czytaniu. Z kolei, jeśli Pacjent zdecyduje się dobrze widzieć z bliska bez okularów, to będzie ich potrzebował do wyraźnego widzenia z daleka. Warto wiedzieć, że istnieją specjalnego typu soczewki, które jednak dają możliwość uwolnienia się od okularów zarówno do dali, jak i do bliży.