Czym różni się zaćma od jaskry?
Są to dwa częste schorzenia okulistyczne mylone przez wielu Pacjentów. Jednak są to dwie całkowicie różne choroby a więc różnią się prawie wszystkim. Mają różne przyczyny, różne objawy i różne leczenie.
W jaskrze głównym poszkodowanym jest nerw wzrokowy, a w zaćmie choruje soczewka.
Niektóre postacie jaskry bywają bolesne, chociaż najczęstsza jaskra pierwotna otwartego kąta nie boli, podobnie jak typowa zaćma. Oba schorzenia stopniowo doprowadzają do utraty wzroku, przy czym w zaćmie zazwyczaj jest tak, że operacja może go przywrócić. W jaskrze, jeśli już dojdzie do utraty wzroku, to jest ona ostateczna i może oznaczać całkowitą ślepotę, czyli brak zdolności rozróżnienia światła i ciemności. W przypadku zaćmy, nawet Pacjenci z najbardziej zaawansowaną chorobą, rozróżniają światło i ciemność.
Jaskra najczęściej jest nieuleczalna, to znaczy można jedynie zatrzymać lub znacznie zwolnić postęp choroby poprzez podawanie leków, leczenie laserowe lub zabiegowe czy operacyjne. Wybrane typy jaskry można wyleczyć, jeśli rozpozna się je, zanim dojdzie do znaczących uszkodzeń nerwu wzrokowego.
Zabiegi operacyjne w jaskrze mają na celu zatrzymanie lub spowolnienie choroby, a nie naprawienie spowodowanych przez nią uszkodzeń nerwu wzrokowego (te są trwałe).
Niestety zdarzają się Pacjenci, u których występują obie te choroby.