Jak długo potrzeba kontrolować się u okulisty po operacji zaćmy i ile wizyt trzeba odbyć przed?
Operacja to główny i najważniejszy etap leczenia zaćmy, ale ważne są też badania przedoperacyjne i pooperacyjne kontrole.
Przed operacją zwykle potrzebna jest jedna lub dwie wizyty, na których oceniam rodzaj zaćmy, budowę oka i ewentualne współistniejące problemy decydujące o technicznych szczegółach operacji i znieczulenia oraz dokonuję pomiarów oka potrzebnych do wybrania sztucznej soczewki, która ma być wszczepiona. Następnym etapem jest sama operacja zaćmy, a potem następuje proces gojenia.
Po operacji potrzebne są też kontrole pooperacyjne, na których oceniam stan oka i odpowiednio zmieniam dawkowanie kropli, tak żeby gojenie przebiegało jak najlepiej. Najczęściej kontrole pooperacyjne kończą się trzy do sześciu tygodni po operacji. Zwykle wystarczają dwie wizyty, ale czasem potrzeba ich więcej, szczególnie w przypadkach skomplikowanych lub przy zastosowaniu zaawansowanych typów soczewek.
Po zakończeniu leczenia pooperacyjnego dobieram okulary u tych Pacjentów, którzy tego wymagają i następną kontrolę zalecam po około 1 – 2 latach od operacji zaćmy lub w razie pojawienia się dolegliwości. Raz zoperowana zaćma nie odrasta i nie trzeba jej drugi raz operować.
Miesiące lub lata po operacji zaćmy może wystąpić problem nazywany zaćmą wtórną lub zmętnieniem torebki soczewki. Głównym objawem jest pogorszenie widzenia podobne jak w zaćmie, jednak kolejna operacja nie jest potrzebna. Wystarcza laserowy zabieg nazywany kapsulotomią, który pozwala na nowo poprawić widzenie. W porównaniu do operacji zaćmy jest to dużo mniejsza interwencja. Skuteczność kapsulotomii jest bardzo wysoka. Nie można jej jednak zastosować zamiast operacji zaćmy, a jedynie w sytuacji zmętnienia torebki soczewki u Pacjenta, który już wcześniej miał operacyjnie usuniętą zaćmę.