Pon - Pt: 8:00 - 18:00 Godziny kontaktu telefonicznego
Kontakt telefoniczny
operacja zaćmy

Jak przebiega operacja zaćmy?

Po wprowadzeniu na blok operacyjny układam Pacjenta na stole operacyjnym lub specjalnym fotelu w pozycji leżącej na plecach. Ustawiam jego głowę w dogodnej pozycji.

Na początku myję okolicę oka, powieki i przepłukuje oko specjalnym roztworem dezynfekcyjnym w celu pozbycia się bakterii zagrażających zakażeniem.

Potem przykrywam głowę i twarz Pacjenta specjalną chustą z otworem na oko. Może to być stresujące dla Pacjentów z klaustrofobią (dostają zwykle lek uspokajający).

Powieki stabilizuję przy użyciu specjalnego narzędzia, w taki sposób, aby nie mrugały.

Włączam oświetlenie mikroskopu, które niestety jest silne i nieprzyjemnie razi, ale musi takie być, żeby zapewnić mi dostatecznie dobre widzenie operowanych szczegółów.

Wreszcie wykonuję pierwsze cięcie. Dzięki znieczuleniu to w ogóle nie boli.

Następnie następują kolejne etapy operacji. Usuwam (najczęściej specjalnym urządzeniem wysysam po kawałku) ze środka oka zaćmę (czyli zmętniałą soczewkę własną) i wszczepiam na jej miejsce (wkładam do wnętrza oka) idealnie przezroczystą sztuczną soczewkę wykonaną z tworzywa. Tak więc wbrew często używanemu przez Pacjentów określeniu „zdjąć zaćmę” operacja polega raczej na jej wyjęciu, a nie zdjęciu, gdyż wymaga wejścia narzędziami do wnętrza oka.

Pod koniec operacji zakładam na oko przezroczystą osłonkę, poza nielicznymi sytuacjami nie zaklejam oka opatrunkiem. Pacjent wychodzi z bloku operacyjnego i zwykle godzinę od operacji może wyjść do domu.

Dla słabowidzących
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support