Pon - Pt: 8:00 - 18:00 Godziny kontaktu telefonicznego
Kontakt telefoniczny
objawy zaćmy

Jakie objawy odczuwa pacjent z zaćmą?

Objawy zależą od stopnia rozwoju zaćmy i od tego, która część soczewki uległa zmętnieniu i jak bardzo.

Najwcześniejsze zmętnienia mogą być dla pacjenta nieodczuwalne, a o tym, że ma „początkową zaćmę” dowiaduje się od okulisty po badaniu z innego powodu

W miarę rozwoju choroby, czyli w miarę narastania zmętnienia, pojawia się pogorszenie ostrości wzroku, widzenie niewyraźne, rozmazane, „jak przez mgłę”. Pacjent coraz mniej szczegółów jest w stanie odróżnić, coraz gorzej odczytuje napisy, ma problemy z rozpoznawaniem osób, czytaniem. Kolory widzi mniej jaskrawe, gorzej widzi kontrast. Podczas badania coraz mniej liter jest w stanie zobaczyć na specjalnych okulistycznych tablicach.

Objawy najczęściej narastają powoli i stopniowo, więc Pacjent długo może ich nie zauważyć. Wiele osób uważa, że związane z zaćmą pogorszenie widzenia to naturalny wynik starzenia się i nie zgłasza się do lekarza.

Łatwiej zauważyć problem, gdy jest on bardziej nasilony w jednym oku. Wtedy wystarczy, że Pacjent porówna widzenie prawego i lewego oka i stwierdza, że z jednym z nich „coś jest nie tak”.

Kierowcy, u których rozwija się zaćma, mają trudności z prowadzeniem w nocy, bo nie tylko gorzej widzą, ale i nadzwyczaj silnie oślepiają ich światła nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów. Także prowadzenie w pełnym słońcu jest znacznie utrudnione.

Rzadziej występującym objawem jest podwójne widzenie, przy patrzeniu jednym okiem.

Czasem zaćma przebiega w taki sposób, że gorsze widzenie, na jakiś czas mogą poprawić okularowe szkła. Zwykle jednak dość szybko potrzebna jest ich wymiana, a ostatecznie operacja.

Co ciekawe, może się zdarzyć, że pacjent, który używał okularów do czytania, zaczyna dobrze widzieć tekst bez nich – to także może być objawem szczególnego typu zaćmy, tak zwanej zaćmy jądrowej. Objaw ten nazywamy jasnowidzeniem podeszłego wieku, nie ma nic wspólnego z przewidywaniem przyszłości i niestety jest stanem przejściowym. Po pewnym czasie zaćma rozwija się nadal i zdolności czytania jak i widzenia w dal pogarszają się dalej, a okulary nie są już w stanie tego skorygować.

Typowa zaćma nie powoduje bólu. Podkreślić należy, że „gorsze widzenie” może być spowodowane wieloma chorobami, nie tylko zaćmą. Unikając czynników ryzyka i zdrowo się odżywiając można nieco zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy. Niestety jednak, w przypadku osoby predysponowanej nie sposób jest całkowicie jej uniknąć.

Dla słabowidzących
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support