Pon - Pt: 8:00 - 18:00 Godziny kontaktu telefonicznego
Kontakt telefoniczny
tablica Snellena

Jakie są kryteria sfinansowania operacji zaćmy przez NFZ?

W lipcu 2018 roku NFZ wprowadził kryterium ostrości wzroku.

Polega ono na tym, że NFZ nie sfinansuje operacji Pacjentowi z zaćmą u którego ostrość wzroku mierzona przy użyciu tablic okulistycznych jest lepsza niż 0,6 (poza ściśle określonymi wyjątkami). Dlatego też takiemu Pacjentowi nie wykona operacji żaden ośrodek operujący w ramach NFZ (chyba, że zalicza się on do owych wyjątków). Pacjent taki może usłyszeć, że „nie ma u niego wskazań do operacji bo ostrość wzroku jest wyższa niż 0,6”. Jest to uproszczenie czy „skrót myślowy” jakiego może użyć okulista w rozmowie.

W rzeczywistości przy ostrości powyżej 0,6 nie spełnione są kryteria refundacji operacji przez NFZ, ale to nie oznacza, że nie ma do niej wskazań.

Wskazaniem do operacji jest subiektywnie odczuwane przez Pacjenta pogorszenie widzenia spowodowane zaćmą, które operacja może zlikwidować. Tak więc nawet Pacjent z ostrością wzroku lepszą niż 0,6 może mieć wskazania do operacji, jeśli zaćma przeszkadza mu w życiu.

Niestety od lipca 2018 jego operacji nie sfinansuje NFZ (przed lipcem 2018 NFZ finansował także i takie operacje). Z kolei inny Pacjent z taką ostrością wzroku, może w ogóle nie odczuwać problemu i nie będzie skarżył się na swoje widzenie – u takiego Pacjenta rzeczywiście nie ma wskazań do operacji.

Pacjent z ostrością wzroku lepszą niż 0,6 który jest zdecydowany na operację ma do wyboru samemu zapłacić za swoją operację lub czekać aż nastąpi pogorszenie do stanu, który jest przez NFZ uznawany za podstawę sfinansowania operacji.

Dla słabowidzących
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support