Pon - Pt: 8:00 - 18:00 Godziny kontaktu telefonicznego
Kontakt telefoniczny
mózg, oko, nerw wzrokowy

W jaki sposób widzimy?

Promienie świetlne odbite od przedmiotów wokół nas i niosące ich obraz, wpadają do naszego oka. Przechodzą przez przezroczystą rogówkę, przezroczystą soczewkę i przezroczyste ciało szkliste, by wreszcie dotrzeć do siatkówki. Obraz pada na nią, podobnie jak obraz z rzutnika pada na ekran w kinie, a następnie jest przetwarzany na impuls elektryczny (bardzo słaby prąd) i przez nerw wzrokowy jak po kablu przesyłany do mózgu. Tam jest analizowany. Dla prawidłowego widzenia wszystkie fragmenty tej drogi muszą działać bez zakłóceń.

Zaćma jest właśnie takim zakłóceniem. Zmieniona zaćmowo soczewka nie przepuszcza należycie światła (bo nie jest idealnie przezroczysta), przez co na siatkówce powstaje obraz niewyraźny lub nie powstaje wcale. I taki niewyraźny, niekompletny obraz przekazywany jest nerwem wzrokowym do mózgu. Można to porównać do sytuacji, w której próbujemy patrzeć na świat przez okno, w którym szyba jest brudna lub zaparowana. Jesteśmy w stanie coś zobaczyć, ale obraz jest zamazany.

Dla słabowidzących
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support