Co powoduje zaćmę?
Ryzyko choroby rośnie z wiekiem, więc w uproszczeniu mówimy, że to wiek jest przyczyną zaćmy.
Typowo dotyczy ona osób po 65. roku życia i to około połowy z nich, ale zdarzało mi się operować z powodzeniem także osoby przed 30. rokiem życia.
Niestety wciąż nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jeden siedemdziesięciolatek choruje na zaćmę, a inny nie lub dlaczego u tej samej osoby w jednym oku może być zaawansowana zaćma, a w drugim zaledwie początkowa. Wiadomo, że w niektórych rodzinach zaćma występuje wyraźnie częściej niż w innych.
Częściej chorują osoby z cukrzycą. Chorobie sprzyja dieta uboga w witaminy, głównie A i E, ciągłe narażenie oczu na silne światło słoneczne lub na promieniowanie cieplne (np. u pracowników hut szkła). Niekorzystnie działa palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Możliwą do uchwycenia przyczyną zaćmy może być uraz oka lub porażenie prądem. Wzrost skażenia środowiska powoduje, że choruje coraz więcej coraz młodszych osób.
Także niektóre leki sprzyjają rozwojowi zaćmy. Długotrwałe /1 – 2 lata/ przyjmowanie kortykosteroidów w postaci tabletek, zastrzyków czy też preparatów podawanych bezpośrednio do oka w postaci maści, zawiesin czy kropli może przyczynić się do rozwoju zaćmy. Jako tabletki lub zastrzyki leki te bywają stosowane w leczeniu poważnych chorób (np.: astmy). Często ratują one życie pacjenta i nie można zrezygnować z ich przyjmowania z powodu ryzyka zaćmy. Na pewno nie wolno odstawiać ich bez konsultacji z lekarzem.
Mimo wiedzy na temat czynników sprzyjających rozwojowi zaćmy, niestety nie ma sposobu na to, żeby świadomie zapobiec jej rozwojowi. Z drugiej strony warto mimo wszystko przestrzegać zasad zdrowego trybu życia, licząc na to, że pod wieloma względami wyjdzie nam to na dobre – chociażby zmniejszając ryzyko zaćmy.